KULAK HASTALIKLARI
Beyefe ogrenci pansiyonu beysehir

KULAK HASTALIKLARI

KULAK HASTALIKLARI

Kulağın her parçasında, çeşitli sebeplerden ileri gelen birtakım hastalıklar olur. Bunların başlıcalarını gözden geçirelim:

Kulak Ağrıları: Başlı başına bir hastalık değildir; kulaktaki, ya da vücudun başka bir yerindeki bazı hastalıkların belirtileridir. Dış kulak borusunda çıkan çıbanlar, kulağı tıkayan kirler, dış, orta ve iç kulaktaki iltihaplar bu sebeplerin başlıcalarıdır. Bademcik iltihapları, nezle dolayısıyla, orta kulakla boğaz arasındaki borucuk tıkanabilir, o zaman insana uyku uyutmayan şiddetli kulak ağrıları başlar.

Kulak Akıntıları: Dış kulaktaki çıbanlardan, iltihaplardan dolayı akıntılar görülür. Ayrıca, ortak kulağın iltihaplanıp cerahat toplaması üzerine, kulak zarı kendiliğinden delinir, cera­hat buradan dışarı akar. Bazı şiddetli iltihaplarda kulak akıntıları çok cerahatli, hattâ kanlı olabilir. Bir kazada kafa ve kulak kemiklerinin kırılmasında da omurilik suyu kulaktan dışarı akabilir.

Kulak İltihapları: Dışarıdan boğaz yolu ile, ya da içeriden kan vasıtasıyla gelen birtakım mikroplar kulağın her parçasında iltihaplara yol açabilirler. Bunlar arasında en çok görülen­leri ve en çok ağrı verenleri orta kulak iltihaplarıdır.

Orta kulakta iltihap olunca, kulak zarı gerilir, kulakta şiddetli ağrılar başlar. Su iltihap­larda, orta kulağı teşkil eden ufacık boşlukta, iltihabın şiddetine göre, kanlı, kirli salgılar, cerahat toplanır. Kimi vakit, kulak zarı kendiliğinden delinerek, cerahat akar; kimi vakit de, zar delinmez, cerahat mikropları kulağın arkasındaki kemikler arasına dolarak orada şid­detli iltihaplar yapabilirler. 0 zaman hastanın ateşi yükselir, ağrı artar, kulak arkasındaki kemiklere parmakla basılınca şiddetli ağrı duyulur.

Bu iltihap çok tehlikelidir; çünkü, vaktinde yetişilip cerahat dışarı atılmayacak olursa mikroplar, kulağın bu parçasına yakın olan beyin zarlarına geçerek, menenjit denen tehlikeli hastalığa yol açabilirler. Bunlar orta kulağın kendini şiddetle belli eden iltihaplarıdır. Ayrıca, orta kulakta verem mikroplarından ileri gelen süreğen (müzmin) iltihaplar da vardır ki bu çeşit iltihaplar, devamlı kulak akıntılarıyla, yıllarca sinsi bir şekilde sürüp gider.

Kulak Tıkacı: Dış kulak borusunda birtakım ufacık borular, bezler vardır. Bunlar sarıtırak, yağlı bir madde salarak kulak borusunu daima yumuşak tutarlar, dışarıdan kulağa yabancı cisimlerin girmesine engel olurlar.

Kulak kiri dediğimiz bu yağlı madde, kimi vakit, kulağın içinde birikip kuruyarak taş gibi bir şekil alır, olduğu yerde sıkışıp kalır. Buna kulak tıkacı denir; çünkü, kulağı bir t

Adanada Hacamat Yapan Yerler. Bozdoğanda hacamat yapan yerler. Buhar kent hacamat kursu depresyon belirtileri nelerdir Depresyon hastalığının belirtileri nelerdir. Dinimizde Hacamat Efelerde Hacamat yapan yerler Endişe hastalığının belirtileri nelerdir? Fobi hastalığının hacamatla tedavisi. Germencikde hacamat yapan yerler. Göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrısı. Gut hastalığı nedir ? Hacalmat mazemeleri. Hacamat nedir? Hacamat Eğitimi Hacamat İçin Ücret Almak Caiz midir? Hacamat kupaları ve malzemeleri. Hacamat kursu takvimi Hacamat Nedir Hacamat Niçin yaptırılmalı? Hacamat Sertifikası Hacamat Takvimi Hacamat Takvimi hacamat yapan yerler Hacamat Yapılan Yerler Hacamatla dizanteri tedavisi Hacamatla romatizma tedavisi. Hacamatla Tedavisi Mümkün Bazı Hastalıklar. Hacamattan Sonra Ne Yapmalı. Hakkımızda. Hangi illerde hizmet vermekteyiz Hanımlarda Hacamat Hemoroit hastlığının tedavisi ne dir İletişim İncirliova da hacamat yapan yerler . İncirliova hacamat kursu Kabızlık Baş Ağrılarına Neden Olabilir. KAN DOLAŞIM BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ Karıcalanma nedir ? Nasıl oluşur. Konya hacamat kursu. KULAK HASTALIKLARI Kupa terapisi nedir ? Neden hastalanıyoruz? OMURGADAN KAYNAKLANAN BAŞ AĞRISI Romatizma ve Mafsal İltihabı. Safranbolu hacamat kursu. SİNÜZİTTEN KAYNAKLANAN BAŞ AĞRISI Sülük alan yerler. Sülük Eğitimi. Sülük tedavisinin tarihcesi ve bugünü. Sülükle Tedavi Eğitimi Toptan perakende sülük satışı. Türkiyede İdeal Hacamat Yapan Yerler Uşak Hacamat Kursu. Hacamat Tedavisi Sülükle Tedavi Sülük Satışı Hacamat Malzemeleri toptan ve perakende satışı. Hacamat Yapan Kişide Bulunması Gereken Özellikler. Manuel Terapi,Kuru İnne, Hacamat ve sülük kursu. Depresyon,İçe Dönüklük ,Uykusuzluk ve Gerginlik hastalığına hacamat Konya hacamat merkezi olarak verdiğimiz kurs il ve ilçeler. SAFRA VE KARACİĞER RAHATSIZLIĞINDAN KAYNAKLANAN BAŞ AĞRISI